Duygu Figen

Özgeçmişim

1981 yılın da doğdu. Dört yaşında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Songür Bale Kursu’ unda ilk klasik bale eğitimine başladı. 1992 yılın da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Klasik Bale Bölümünü kazandı ve profesyonel dans eğitimine başladı. Aynı yıllar arasında Kocaeli Belediye Konservatuvarındaki eğitimini de eş zamanlı olarak sürdürdü ve başarı ile tamamladı.

1993 yılında Royal Academy of Dancing’deki eğitimine başladı.

2015 yılında Royal Academy of Dancing uluslararası eğitmenlik seviyesine ulaştı.

2001 yılında konservatuvar eğitiminin ardından, Sultans Of The Dance‘in açmış olduğu audition kazandı. Fire Of Anatolia projesinde profesyonel dansçı olarak yer aldı.

2002 yılında Macro Dance Factory ile Hürrem Sultan Dans Projesi’nde dansçı olarak yer aldı, eğitmenlik ve repetitörlük yaptı.

2003-2007 yılları arasında Night Of The Sultans ile Pandoras Legend projesinde dünya turuları yaptı. Solist dansçı olarak görev aldı. Bir çok farklı ülkede katılımcılara workshoplar verdi.

2006 yılında akademik kariyerini yükseltmek için Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Modern Dans Bölümünü kazandı. 2010 yılında mezun oldu.

2008 yılında dizinde yaşadağı bir sakatlık vesilesi ile pilates ile tanıştı. Balanced Body University Pilates eğitmen yetiştirme programını başarı ile tamamladı.

Temel anatomi eğitimini okul yıllarında Bülent Bayraktar ve Burhan Uslu tarafından, uygulamalı anatomi eğitimini Aydın Teker ‘den aldı.

Pilates eğitmenliğine kişi özel dersler vererek başladı.
Akatlar Club Sporiumda birebir Pilates dersleri verdi.
Nişantaşında butik bir stüdyoda iki yıl personal eğitmenlik yaptı.

Farklı yaş gruplarından bir çok insana hareket atölyeleri verdi.
Çocuklara hareket ve yaratıcı drama, yetişkinlere beden farkındalığı ve stretching dersleri verdi. Konservatuvar sınavlarına hazırlanmak isteyen öğrencilere pilates, modern dans, klasik bale dersleri verdi.

Dans ve spor ile dolu geçen hayatı boyunca kendini geliştirmek için sayısız workshop ve eğitime katıldı. Hala araştırmaya ve kendini geliştirmeye devam ediyor.

PİLATES İLE İLK TANIŞMA:

1998 yılında katıldığım 12th İnternational Summer Course of Dance of the Hungarian Dance Academy‘de biz Türkler haricinde tüm katılımcı dansçılar sabahları stüdyoya erken gelip bir takım ekipmanlar ile bizim anlamadığımız bazı hareketler yapıyorlardı. İki üç gün boyunca, onları, şaşkın bakışlarla gözlemledikten sonra cesaretimizi toparlayıp ne yaptıklarını sorduğumuzda;

Bunun tüm dansçıların faydalandığı bir sistem olduğunu ve adının Pilates olduğunu öğrendik ve yapanlara ayak uydurarak bizler de uygulamaya başladık. Ancak maalesef ülkeye döndüğümüzde kimsenin böyle bir sistemden haberi olmadığı için hevesimiz yarıda kaldı.

Seneler sonra Pilates ülkemize gelip yaygınlaşmaya başladığında, benim dans hayatım bazı sakatlıklar sebebiyle sona ermek üzereydi. Ben de kendi kendimi tedavi etmek amacıyla Balanced Body University’nin açmış oldu eğitmen yetiştirme programına dahil oldum. Eğitmenlik sertifikamı aldığım ilk yıllarda tüm bilgimi dizimdeki ve belimdeki rahatsızlığı geçirmek için kullandım. Sonuçlar oldukça tatmin ediciydi bu sayede ikinci üniversite eğitimimi tamamladım. Kendi bedenimdeki olumlu sonuçları görünce, benim gibi sırt, bel, boyun, diz ağrısı çekenlere yardımcı olabilmek için özel dersler vermeye başladım.

www.000webhost.com